Stolica Somalii, Mogadiszu

Posted by bb202 on 21 marca 2011 under Bez kategorii | Comments are off for this article

Republika Somalijska jest państwem znajdującym się w północno – wschodniej części kontynentu afrykańskiego. Dokładniej jest zlokalizowane na półwyspie Somalijskim. Mogadiszu jest stolicą tego państwa i największym miastem. Znajduje się ono bezpośrednio na Oceanem Indyjskim. Swoje istnienie miasto zawdzięcza arabom którzy są jego założycielami. Od samego początku jest ono jednak centrum handlowym.

Znajdujący się tam główny port w znacznym stopniu ułatwia kontakty handlowe. Stolica jak i państwo były w dawnych latach miejscem krwawych i długoletnich walk w trakcie których trwania zniszczono wiele budynków. Obecnie poprzez podpisaną w 2008 roku unią afrykańską jest tam już bezpiecznie. Dzięki pomocy z zewnątrz w dalszym ciągu jest tutaj doprowadzane wszystko do porządku. W okolicy stolicy bardzo dużą rolę ma produkcja i uprawa trzciny cukrowej, bawełny i bananów. Podróżni mogą zobaczyć jak się odbywa przynajmniej część procesu upraw. Do tego piaszczyste plaże które zlokalizowane są w stolicy dostarczają bardzo wielu możliwości.

Są one bardzo lubiane przez turystów zwłaszcza że pozwalają na swobodny dostęp do raf koralowych które wydawałoby się tętnią życiem. Klimat w stolicy jest suchy, wszystko dlatego że jest to miasto położone bardzo blisko równika. To miasto posiada bardzo niskie opady roczne które występują praktycznie tylko w porze deszczowej. Większość terenu stolicy zlokalizowane jest na pustynnych terenach. Pomimo wielu niepokojów, Mogadiszu jest wciąć dobrze działającym centrum finansowo – handlowym. W stolicy rozwinęły się takie branże jak spożywcza, włókiennicza. W przemyśle najczęściej wyróżniamy żywność i napoje.

Jest to dosyć specyficzny rynek ale bardzo podoba się turystą. Chociażby z tego tytułu że tutaj można zakupić wszystko, począwszy od jedzenia a na nowinkach technicznych kończąc. Stolica jest również siedzibą wszystkich ważniejszych firm bądź ich oddziałów znajdujących się i działających w kraju. Miasto posiada sporo dróg które pozwalają na swobodne poruszanie się po nim, ale też na dotarcie do okolicznych miast. Transport nam również znacznie ułatwią prywatne lotniska i odbudowywane właśnie międzynarodowy port lotniczy czy też port wodny.

Jest to miasto które w doskonały sposób równomiernie się dźwiga z kłopotów jakie je dosięgły i powoli wyrównuje wszystkie konflikty które przez lata niszczyły to państwo. Doskonale można zauważyć różnicę w działaniu państwa jak i w zachowaniu ludności. To w dużej mierze dzięki nim mamy możliwości podziwiania tej cudownej stolicy.

Comments are closed.